Вівторок, 2024-03-19, 1:07 PM
Вітаю Вас Гість | RSS
Увага акція!

Акція "Книги у пошуках читача"

Нові надходженняї

Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Пошук
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Друзі сайту
Адреси, телефони підприємств, організацій, квартирних телефонів Тернополя і Тернопільської області

тернопільська районна централізована бібліотечна система

Великі Гаї

Історія села  Великі Гаї

Перша письмова згадка датується 1785 роком. Назва походить від густих дубових гаїв, що вкривали сучасну територію села. До початку XX століття у селі проживало небагато людей. Кількість дворів сягала 100, забудова не була щільною. До приходу в 1939 році Радянської влади село офіційно вважалося передмістям Тернополя під назвою Tarnopolskie Gaje.

Чимало життів забрала війна, чимало гаївчан-патріотів загинуло, воюючи на стороні УПА. Близько 300 сімей стали жертвами сталінських репресій та було вивезено в Сибір та Воркуту. Село згадують у Кресовій книзі справедливих на стор. 149.

В післявоєнний період село поступово відроджується, в 1960-х із хрущовською "відлигою" повертається на батьківщину більшість вивезених на Сибір родин. Село впорядковують, воно стає зразковим не тільки у Тернопільському районі, а й в області. Проте, як і в усій Західній Україні, справжнє національне відродження села розпочалося лише наприкінці 80-х із розпадом СРСР і утвердженням суверенної України.

У 1989 році відновлюють збудовану ще у 1910, але занедбану за часи тоталітарного режиму греко-католицьку церкву (до того її використовували як склад для реквізитів Тернопільського драмтеатру). На прицерковній території було насипано символічну могилу-курган на честь загиблих Січових Стрільців та воїнів УПА а також споруджено хрест з нагоди 1000-літтяХрещення Русі князем Володимиром.

В центральній частині села, поруч із стадіоном було закладено парк - Гай Кобзаря із алеями, пам'ятником Т.Г. Шевченку та Співочим полем. Весь цей комплекс є улюбленим місцем відпочинку гаївчан та гостей села. Тут в літню пору щорічно влаштовуються концерти, спортивні змагання, обжинки та народні гуляння.

Серед відомих вихідців села - Ярослав Давидович, екс-голова ЦВК, при головуванні якого наприкінці 2004 року відбулися перевибори Президента України, за результатами яких перемогу здобув Віктор Ющенко.

Село простяглося на 4 км вздовж центральної вулиці - Галицької, по якій здійснюється автомобільне сполучення між Тернополем і селами Товстолугом, Білоскіркою, Грабовцем, Баворовом та ін. Центральна вулиця розміщена на височині (найвища точка - висота 370 м над рівнем моря, в районі школи), яка поступово знижується з заходу на схід до позначки 351 м (геодезичний пункт гора Гоель між Великими Гаями та птахофабрикою). Межа території, підпорядкованої Великогаївській сільській раді (площа 14,95 км2) проходить вздовж південно-східного кордону Тернополя - вулицями Микулинецькою, Об'їзною, Протасевича, Підволочиським шосе (від Збаразького кільця до району аеропорту).

В побуті історично сформувалися назви частин села, відповідно до назв автобусних зупинок на вулиці Галицькій: Парк, Школа, Дуби, Четверта зупинка, Доми. Також виділяють Сеньківський Кут (район тубдиспансеру), Кордубівку, Радеччину, Білявщину.

На північно-східній околиці села знаходиться зупиночний пункт Гаї Великі на Львівській залізниці (7 км від станції Тернопіль). Налагоджене регулярне автобусне сполучення (маршрутне таксі) із Тернополем, через село проходить багато транзитних маршрутів із більш віддалених сіл.

Великі Гаї - відносно молоде, гарно впорядковане село, знаходиться у перспективній приміській зоні обласного центру. Тому кількість мешканців у мирний час тут завжди збільшувалася. Активізація приросту населення відбувається останнім часом в основному за рахунок переїзду в село на постійне проживання мешканців Тернополя та району. Нижче наведена кількість населення Великих Гаїв у різні роки:

1939 р. – 2938 осіб; 1970 р. – 2549 осіб; 1989 р. – 3200 осіб; 1997 р. – 3649 осіб; 2001 р. – 3944 осіб; 2010 р. – 4194 осіб.

В селі працює загальноосвітня школа МИ ступенів, розрахована на 500 школярів. Значна кількість дітей шкільного віку та студентського віку щоденно доїжджає на навчання в Тернопіль.

Головне підприємство, що розміщене на території Великих Гаїв - ВАТ "Птахофабрика Тернопільська» - найпотужніше птахівницьке підприємство не лише в Тернопільській області, а в усьому західному регіоні України.

Із середини 90-х село є районом інтенсивної приміської забудови приватними будинками. Актуальною із кінця 90-х років залишається проблема заробітчанства: за неофіційними даними близько 220 осіб-мешканців Великих Гаїв постійно перебувають на заробітках за кордоном (Італія, Польща, Іспанія, Португалія, Греція, Росія та ін.).

В великому селі під Тернополем (відоме з 1785 р., близько 4 тис. жителів, навіть назва села до 1939р. вказувала на географію: тоді це були Тернопільські Гаї) стоїть біля дороги стародавня фігура незрозумілого святого. В руках в нього сувій з написом а під ногами - моторошна весела голова.

Греко-католицька церква зведена в 1910 р., в радянський час використовувалась як склад реквізитів Тернопільського драмтеатру - це щось новеньке у використанні храмів. Дзвін храму, відлитий у Нововолинську, не так давно подарував уроженець Великих Гаїів Ярослав Давидович.

В селі, яке вже практично межує з облцентром, є Гай Кобзаря - парк зі співочим полем та монументом Тарасу Шевченку. Ще кілька десятиліть тому, до 1939 р., це був популярний серед жителів Тернополя парк Лучаківського (відомий також як Парк Здоров'я). В Гаях Тернопільських містилися відпочинкові будиночки та дачі багато кого з жителів міста, тож до парку з задоволенням вибиралися у вільний час. Сюди на початку XX ст. навіть було організоване транспортне сполучення 12-містними омнібусами, пращурами сучасних маршруток.

В Великих Гаях працює садиба зеленого туризму "Оріяна".

У Великих Гаях освятили капличку.

Збудували її поруч з церквою Пресвятого Серця Христового. Минулої неділі на храмовий празник в день 100-річчя церкви керуючий Тернопільсько-Зборівською єпархією УГКЦ єпископ Василь Семенюк на запрошення пароха Великих Гаїв о.Володимира    Хоми          відвідав село, щоб очолити Святу Літургію і здійснити урочистий обряд освячення.

Великі Гаї - одне з найбільших сіл області: 1360 дворів, більше чотирьох тисяч населення. Того недільного дня до храму йшли цілими родинами.

Милували зір чудові, гідні подиву вишиванки на дорослих і дітях. Чарував злагоджений спів церковного хору. Здіймалися у чисте небо високі куполи і духовне піднесення огортало серця. Сторіччя церкви - велике свято. А тепер і капличка поруч з храмом постала. Зі щойно видрукованої книжечки "Церква Пресвятого Серця Христового. 100 років", репрезентованої на святі, дізналася: "27 червня 2001 року папа Іван Павло II був беатифікований отець чину Святого Василія Великого - Яким Сеньківський. Село Великі Гаї отримало свого першого блаженного священномученика. Відтак у громади виникла ідея побудувати на честь визначного односельчанина невелику капличку біля церкви. У жовтні 2002 року після Святої Літургії владика Михаїл Сабрига урочисто заклав і освятив перший камінь каплиці священномученика Якима Сеньківського. Почали будівництво".

Доєднали свої зусилля і кошти до Божої справи багато добрих і працьовитих людей. Цоколь новобудови був споруджений за кошти Галини Онуферко.  Гроші для покрівлі даху виділив тодішній директор ВАТ "Птахофабрика Тернопільська", нинішній міський голова Тернополя Роман Заставний. Будівельними матеріалами допомагав Володимир Стечишин. Дизайн каплиці розробив архітектор Володимир Корнят. За пожертви і з участю жителів Великих Гаїв звели стіни, перекриття, здійснили опоряджувальні роботи.

Всередині каплиці - фігура Божої Матері з немовлям на руках. Статую витесував з каменю Василь Купецький, потім - Роман Вільгушинський. Значну спонсорську допомогу надали Ігор Солонецький та Михайло Андроняк. Під час благоустрою в організованих сільським головою та церковним братством толоках брали участь і депутати, й члени виконкому, працівники сільської ради, церковне братство... Гуртом укладали бордюри, викладали доріжку, підвели воду, насипали новий шар грунту і посіяли траву, висадили живі квіти навколо каплиці. За кошти Віри Снігур (Шило), директора ВАТ "Акант" Василя Рудого, Василя Чубака та інших членів громади спорудили фонтан.

Недільний день видався спекотним. Чиста прохолодна вода в фонтані блищала й переливалася в променях сонця. Дітей сюди притягувало як магнітом.

- Водограй - це ідея отця Володимира, який вже більше 20 років є парохом нашого села, - розповів сільський голова Олег Кохман. - Зрозуміли ми її не одразу. А нині бачимо: добре вийшло. Малюкам фонтан дуже подобається. І батьки раді: дітям є де перепочити.

Сільська влада, церковне братство вдячні всім, хто дбає про село. Радо вітали односельчани колишнього голову ЦВК Ярослава Давидовича, який теж приїхав на свято. Ярослав Васильович спонсорував недавній ремонт церкви. А на храмовий празник у 2005 році придбав і подарував дзвін для церковної дзвіниці, який після посвячення отримав ім'я "Василь" - на честь батька Ярослава Давидовича.

В урочистому обряді освячення каплички взяли участь духовенство і парафіяни з ближніх і дальніх сіл, з Тернополя, представники обласної влади.